Zasilacze do taśm LED - jak dobrać i podłączyć.
Taśmy LED mogą być zasilane wyłącznie za pomocą napięcia stałego 12 lub 24 V. Dlatego nie można bezpośrednio podłączać ich do sieci 230V. Tłumacząc z polskiego na nasze, należy do taśmy podłączyć zasilacz, który przepuści do taśmy LED odpowiednią moc i napięcie. Brak zasilacza, lub nieprawidłowe dobranie zasilacza do taśmy Led może mieć poważne konsekwencje, ponieważ może stanowić zagrożenie dla zdrowia i uszkodzić instalację.
Zatem pojawiają się nam pytania:
- Skąd mam wiedzieć, jak wybrać zasilacz do taśmy? Taśmy LED są przecież różne, mają różne diody LED, różną moc i do różnych realizacji potrzebne są ich różne długości.
- Jaki rodzaj zasilacza wybrać? Widzę już po samej ofercie sklepu, że są ich różne rodzaje:
- Jak podłączyć zasilacz do taśmy LED?
- Co zrobić z zasilaczem, gdzie go schować i jak?
ad 1. Jaka moc zasilacza do taśmy LED?
Tutaj należy zastosować proste obliczenie: sprawdź moc wybranej taśmy (zawsze podawana jest moc na 1 metrze) i pomnóż przez ilość metrów instalowanej taśmy Led. Na koniec dodaj 10% zapasu.
A teraz konkretne przykłady:
Jeżeli wybrałeś taśmę LED 2835, 4,8W, 12V, 300 LED to z opisu oraz samej nazwy taśmy widać, że moc wynosi w tym przypadku 4,8 W. Jeżeli chcesz zainstalować 4 metry tej taśmy, to wykonujesz działanie: 4,8W x 4 = 19,2 W. Na koniec dodaj zapas mocy 10%, więc ostateczny wynik wyniesie 21,12 W.
Zatem teraz poszukaj wśród zasilaczy, które dadzą wyliczoną moc, oraz zapewnią właściwe napięcie, w tym wypadku 12V.
Oto konkretne propozycje zasilaczy które będą mogły zasilić podaną wyżej taśmę:
- ZASILACZ LED MODUŁOWY GRAPHITE IP20 / 12V / 2,5A / 30W
- ZASILACZ LED PC IP40 12V 2,08A 25W
- ZASILACZ WODOODPORNY 30W 2,5A 12V IP67
Jeżeli obliczenia wskazują, że należy wybrać zasilacz o mocy 21,12 W, to z oferty należy wybrać model zasilacza o takiej samej lub nieco wyższej mocy (w powyższych przykładach zaprezentowane są zasilacze o mocy 25 i 30W).
A oto inny przykład: klient wybiera taśmę LED COB 24V | 8W | 320 LED | IP20 | 3000K +/-150K | 80lm/W | RA>90 | 5m | 8mm | PROF.+ Jest to nowoczesna taśma LED która dzięki dużemu zagęszczeniu diod oraz zastosowaniu specjalnego luminoforu tworzy jednolitą linię światła. Moc potrzebna do zasilenie jednego metra tej taśmy będzie z tego względu wyższa i wyniesie ona 8W. Ponadto należy ją zasilić prądem o napięciu 24V - trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza, aby przypadkiem nie kupić modelu z napięciem wyjściowym 12V.
Klient chce zamontować 10 metrów tej taśmy. Mając powyższe dane dokonujemy obliczeń: 8W x 10 = 80W. Plus 10% zapasu = 88W.
A oto konkretne zasilacze pasujące do powyższych wyliczeń:
ZASILACZ WODOODPORNY MEAN WELL XLG-100-24 / 24V / 4A / 96W
ZASILACZ LED WODOODPORNY SLIM IP67 / 24V / 4,17A 100W
ad 2. Jaki rodzaj zasilacza wybrać?
W sklepie MajsterLED dostępne obecnie są następujące rodzaje zasilaczy do taśm LED:
- Montażowe IP20
- Montażowe IP40
- Modułowe
- Mean Well IP67 XLG
- Wodoodporne IP67
W jakich przypadkach należy je stosować?
Współczynnik IP oznacza stopień wodoodporności oraz ochrony przed wnikaniem ciał stałych. Dla IP20 stopień ochrony wynosi: ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej oraz brak ochrony przed wodą.
IP40 z kolei to ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 1 mm i większej i brak ochrony przed wodą.
IP67 oznacza, że taśma jest pyłoszczelna i wodoszczelna (ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie).
Zatem w miejscach narażonych na brud i wilgoć należy wybrać zasilacz wodoszczelny. W pozostałych przypadkach, w zależności od warunków może to być IP20 lub IP40.
Przy doborze zasilacza zawsze należy zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczone do taśm 12, czy 24V.
Zasilacz modułowy to profesjonalny zasilacz, który dzięki metalowej, dziurkowanej obudowie skutecznie odprowadza ciepło. To dobre zastosowanie np. w miejscach niewystarczająco wentylowanych. To również dobry wybór, jeżeli trzeba zastosować zasilacz o wyższej mocy.
Zasilacze montażowe są idealne do zastosowań domowych, szczególnie gdy chcemy zasilić taśmy znajdujące się w szafkach, czy meblościankach. Ze względu na swoje małe rozmiary nie będzie problemu z ich montażem.
Zasilacze Mean Well IP67 XLG to seria profesjonalnych zasilaczy wodoodpornych, o przedłużonej gwarancji, które można stosować w miejscach narażanych na pylenie i zamoczenie.
ad 3. Jak podłączyć zasilacz do taśmy LED?
Poniżej znajdują się schematy wyjaśniające, w jaki sposób połączyć taśmę LED z zasilaczem.
Podłączenie taśmy LED jednokolorowej do zasilacza:
Podłączenie taśmy LED jednokolorowej do zasilacza modułowego:
W przypadku instalacji dłuższej niż 5 metrów należy taśmę LED podzielić na odcinki i podłączyć je do zasilacza równolegle, zgodnie z poniższym schematem:
Jeżeli chcesz połączyć z zasilaczem taśmę kolorową (RGB), to pamiętać też musisz o podłączeniu sterownika do taśmy. Sposób instalacji przedstawia poniższy schemat:
Jeżeli masz wątpliwości, w jaki sposób połączyć taśmę LED z zasilaczem, skontaktuj się z nami.
ad 4. Co zrobić z zasilaczem, gdzie go schować i jak?
Zasilacz nie stanowi elementu dekoracyjnego i raczej będziemy chcieli go ukryć przed wzrokiem. Dlatego jeżeli montujesz taśmy Led w suficie podwieszanym (płyta gipsowo-kartonowa), to możesz położyć zasilacz na płycie, tak aby nie był widoczny. Natomiast przy montażu oświetlenia szafkowego, można go schować w szafie, za lub na szafie.